تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال یکی از پرکاربردترین تحلیل ها برای فعالیت در بورس است. در این تحلیل بازار و به طور کلی سهام مختلف با کمک نمودارها و اطلاعات مربوطه مانند قیمت، حجم و تکنیک ها و ابزارهای مختلف مورد بررسی قرار می گیرد. تعریف کامل تری که می توان برای تحلیل تکنیکال ارائه داد این است که این تحلیل یک استراتژی تجاری است که برای ارزیابی سرمایه گذاری ها و شناسایی فرصت های معاملاتی استفاده می شود. این فرصت ها با تجزیه و تحلیل روندهای آماری و استفاده از فعالیت های معاملاتی مانند حرکت قیمت و حجم انجام می شود. تحلیل تکنیکال را می توان برای هر نوع اوراق بهاداری که دارای سابقه معاملاتی تاریخی است استفاده کرد. این نوع اوراق می تواند شامل سهام، آتی، کالاها و سایر اوراق بهادار باشد. اما چنین ابزارهایی عمدتاً برای تجزیه و تحلیل سهام معامله شده در بازار سهام استفاده می شوند، با استفاده از تحلیل تکنیکال به عنوان یک استراتژی معاملاتی، می توانید از طریق روند قیمت و الگوهای مشاهده شده در نمودارها، سرمایه گذاری ها را ارزیابی کرده و فرصت های معاملاتی را شناسایی کنید.

کاربرد ترید با تحلیل تکنیکال 

این تجزیه و تحلیل نشان می دهد که تغییرات در قیمت سهام و فعالیت های معاملاتی گذشته ممکن است نشان دهنده ارزش تغییرات آتی در قیمت سهام باشد.
تجزیه و تحلیل فنی حدود 3 قرن قدمت دارد، شاخص های فنی و نمودارها در نوشته های سه قرن گذشته مشاهده شده است. طبق بسیاری از منابع، اولین استفاده مستقیم اقتصادی قابل توجه از این تحلیل توسط چارلز داو پیشنهاد شد. چارلز داو به عنوان بنیانگذار وال استریت ژورنال، میانگین صنعتی داو جونز را نیز اختراع کرد. در سال‌های اخیر الگوها و تکنیک‌های زیادی در تحلیل تکنیکال از زمان اختراع آن تا امروز توسعه یافته است. با ترکیب تعداد زیادی از این الگوها و تکنیک ها، تحلیلگران به بهترین استراتژی های معاملاتی خود می رسند. آنها با به کارگیری استراتژی های خود سهام را خرید و فروش می کنند. از منابع مختلف تعاریف زیادی برای تحلیل تکنیکال وجود دارد که در اینجا به بررسی سه مورد از آنها می پردازیم:

تحلیل تکنیکال هنر شناسایی زمان تغییر روند قیمت و سوار شدن بر امواج جدید قیمت در مرحله اول تغییرات قیمت است.

این بررسی تا زمانی ادامه می یابد که شواهد جدیدی مبنی بر ظهور روندهای جدید پدیدار شود. قبل از اینکه کل بازار تغییر روند را درک کند، تحلیلگران فنی باید تصمیمات جدیدی برای سرمایه گذاری های جدید بگیرند.
اصطلاح تحلیل تکنیکال در دنیای بازارها و تجارت معنای متفاوتی نسبت به معمول دارد. استفاده از تحلیل تکنیکال برای تحلیل و بررسی بازار به معنای تمرکز تنها بر رفتار بازار است. یعنی روی کالاها و خدماتی که در آن بازار قابل مبادله هستند، تمرکز نکنیم، بلکه فقط روی رفتار بازار تمرکز کنیم.
تعریف تحلیل تکنیکال چیست؟همچنین تعاریف زیر وجود دارد:
نوسانات قیمت های گذشته باید برای پیش بینی تغییرات آتی قیمت ها تحلیل شود.
رفتار بازار باید دوباره تحلیل شود. در این تحلیل نمودارهای قیمت، میانگین متحرک حجم و قیمت و همچنین شکل‌گیری الگو و شاخص‌های فنی مهم مورد بررسی قرار می‌گیرند.
این روشی است برای پیش بینی قیمت یک کالا بر اساس یک الگوی خاص. این الگوها شامل تغییرات حجم و تغییرات قیمت، بدون توجه به عوامل بنیادی بازار است.

اساس و پایه تحلیل تکنیکال چیست؟

به گفته چارلز داو (موسس و سردبیر وال استریت ژورنال)، یافتن تمام اطلاعات به کمک قیمت اولین و مهم ترین فرض در تحلیل تکنیکال است. به عبارت دیگر، تحلیل تکنیکال مبتنی بر تجزیه و تحلیل آماری نوسانات قیمت است و با مشاهده الگوها و روندهای قیمتی فعلی و گذشته سعی در پیش بینی روندهای آتی قیمت دارد. داو معتقد است که در یک بازار کارآمد، عواملی که بر قیمت سهام تأثیر می گذارند، آشکار است. در هر زمان، قیمت تمام اطلاعات لازم را در اختیار معامله گر قرار می دهد. این فرض معمولاً هنگام پاسخ به این سؤال که تحلیل تکنیکال چیست درست است. اما فراتر از آن، اخبار و اطلاعیه ها نیز پتانسیل نوسانات کوتاه مدت یا بلندمدت قیمت سهام را نشان می دهد. زمانی که بازارها کارایی کمتری دارند، می توان از تحلیل فنی به خوبی استفاده کرد. امروزه تحلیل تکنیکال بر سه اصل مهم تکیه می کند: قیمت گویای خود است: برخی از منتقدان تحلیل تکنیکال با برخی از نظریه ها مخالف هستند. یکی از آنها این است که برای پیش بینی رفتار یک سهم، حرکت قیمت کافی است و نیازی به بررسی عوامل بنیادی نیست.

استفاده از تحلیل تکنیکال در کنار فاندامنتال

یک فرض مهم تحلیل تکنیکال این است که همه چیز، از جمله فاندامنتال، در قیمت سهام مشخص است، که به موجب آن می توان سایر عوامل را قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری حذف کرد. حرکت قیمت تنها نکته مهم برای نشان دادن عرضه و تقاضا در بازار است.
حرکت قیمت ها در روند نمودار: به گفته تحلیلگران فنی، قیمت ها در روندهای کوتاه مدت، بلندمدت و میان مدت حرکت می کنند و روندهای گذشته در حال تکرار است.
گذشته تمایل به تکرار دارد: ماهیت روند قیمت این است که آنها خود را تکرار می کنند. بر اساس روانشناسی بازار و احساساتی مانند ترس و هیجان، چرخه های گذشته قیمت در حال تکرار هستند. تحلیلگران فنی با کمک نمودارها احساسات را تجزیه و تحلیل می کنند و سپس روند قیمت ها را در نمودارهای سهام تجزیه و تحلیل و بررسی می کنند. برخی از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای روندهای 100 ساله استفاده می شود. زیرا تحلیلگران معتقدند نمودار سهام در حال تکرار روند قیمتی خود است. اما روش استفاده از تحلیل تکنیکال چیست؟ در تحلیل تکنیکال، یک اصل اساسی وجود دارد که تمام اطلاعات موجود در بازار تحت تأثیر قیمت بازار است.

پس نیازی به بررسی اقتصاد، مبانی و تحولات نداریم. زیرا همه این موارد از قبل در قیمت سهام لحاظ شده است.

به گفته تحلیلگران فنی، قیمت ها در یک روند خاص در حال حرکت هستند. تاریخ نیز تمایل به تکرار دارد، به ویژه زمانی که روانشناسی بازار کلی را در نظر می گیریم. دو نوع اصلی تحلیل تکنیکال شامل بررسی الگوهای نمودار و استفاده از شاخص های فنی است. الگوهای نمودار را می توان به عنوان اشکال روانشناختی تحلیل تکنیکال در نظر گرفت. با استفاده از این نمودارها، تحلیلگران سعی می کنند الگوهای خاص، مناطق حمایت و مقاومت را شناسایی کنند. در قسمت بعدی این مقاله، اطلاعات بیشتری در مورد الگوهای نمودار ارائه خواهیم داد.

تحلیلگران فنی سعی در پیش بینی حرکت قیمت هر نوع اوراق بهادار دارند. او علاوه بر قیمت سهام، از حجم نیز برای تحلیل خود استفاده می کند. هزاران الگو و سیگنال برای تحلیل تکنیکال در بخش‌های مختلف بازار موجود است.

 استراتژی های تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال استراتژی هایی را برای مبتدیان فراهم می کند. الگوهای تحلیل تکنیکال مبتنی بر عوامل روانشناختی است. این عوامل برای پیش بینی جهت حرکت قیمت این الگوها پس از یک زمان خاص و شکست قیمت طراحی شده اند. به عنوان مثال، الگوی مثلث صعودی، به عنوان یک الگوی صعودی، یک نقطه مقاومت کلیدی را در نمودار نشان می دهد. هر نوع شکست این مقاومت می تواند منجر به نوسانات قابل توجه در حجم های بالا شود. فرم آماری تحلیل تکنیکال به عنوان شاخص های فنی نمایش داده می شود. این اندیکاتورها از چندین فرمول ریاضی برای اطلاعات قیمت و حجم استفاده می کنند. میانگین متحرک رایج ترین شاخص فنی در نظر گرفته می شود. این نوع اندیکاتورها اطلاعات قیمت را برای شناسایی روندها ساده می کنند. در بخش های بعدی اطلاعات بیشتری در مورد معیارها ارائه خواهد شد. معایب و محدودیت های این تحلیل

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *