اخبار ارز های دیجیتال

Crypto TREND – نسخه پنجم

همانطور که انتظار داشتیم، از زمان انتشار Crypto TREND سوالات زیادی از خوانندگان دریافت کرده ایم. در این نسخه به رایج ترین آنها پاسخ خواهیم داد.

چه نوع تغییراتی در راه است که می تواند تغییر دهنده بازی در بخش ارزهای دیجیتال باشد؟

یکی از بزرگترین تغییراتی که بر دنیای ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارد، روش جایگزینی برای اعتبارسنجی بلوک به نام اثبات سهام (PoS) است. ما سعی خواهیم کرد این توضیح را در سطح نسبتاً بالا نگه داریم، اما مهم است که درک مفهومی از تفاوت چیست و چرا یک عامل مهم است.

به یاد داشته باشید که فناوری زیربنایی با ارزهای دیجیتال بلاک چین نامیده می شود و بیشتر ارزهای دیجیتال فعلی از پروتکل اعتبارسنجی به نام اثبات کار (PoW) استفاده می کنند.

با روش‌های سنتی پرداخت، باید به شخص ثالثی مانند ویزا، اینتراکت، یا بانک یا یک اتاق تسویه چک اعتماد کنید تا تراکنش خود را تسویه کند. این نهادهای مورد اعتماد “متمرکز” هستند، به این معنی که آنها دفتر کل خصوصی خود را نگه می دارند که تاریخچه تراکنش و موجودی هر حساب را ذخیره می کند. آنها تراکنش ها را به شما نشان می دهند، و شما باید قبول کنید که درست است، یا اختلافی راه بیندازید. فقط طرفین معامله هرگز آن را می بینند.

با بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال دیگر، دفتر کل “غیرمتمرکز” است، به این معنی که همه افراد در شبکه یک نسخه از آن دریافت می کنند، بنابراین هیچ کس مجبور نیست به شخص ثالثی مانند بانک اعتماد کند، زیرا هر کسی می تواند مستقیماً اطلاعات را تأیید کند. این فرآیند تأیید «اجماع توزیع شده» نامیده می شود.

PoW مستلزم آن است که “کار” انجام شود تا یک تراکنش جدید برای ورود به بلاک چین تایید شود. در مورد ارزهای رمزنگاری شده، این اعتبارسنجی توسط “ماینرها” انجام می شود، که باید مشکلات الگوریتمی پیچیده ای را حل کنند. همانطور که مسائل الگوریتمی پیچیده تر می شوند، این “ماینرها” به رایانه های گرانتر و قدرتمندتر نیاز دارند تا مشکلات را پیش از دیگران حل کنند. رایانه‌های «ماینینگ» اغلب تخصصی هستند و معمولاً از تراشه‌های ASIC (مدارهای مجتمع ویژه برنامه) استفاده می‌کنند که در حل این معماهای دشوار ماهرتر و سریع‌تر هستند.

در اینجا روند است:

  • تراکنش ها در یک “بلوک” با هم جمع می شوند.
  • ماینرها با حل پازل الگوریتم هش، که به عنوان “مشکل اثبات کار” شناخته می شود، تأیید می کنند که تراکنش های درون هر بلوک قانونی هستند.
  • اولین ماینری که “مشکل اثبات کار” بلاک را حل کند، با مقدار کمی ارز دیجیتال پاداش می گیرد.
  • پس از تأیید، تراکنش ها در بلاک چین عمومی در سراسر شبکه ذخیره می شوند.
  • با افزایش تعداد تراکنش ها و ماینرها، مشکل حل مشکلات هش نیز افزایش می یابد.

اگرچه PoW کمک کرد تا بلاک چین و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز و غیرقابل اعتماد از زمین خارج شوند، اما دارای کاستی های واقعی است، به خصوص با توجه به میزان برقی که این ماینرها مصرف می کنند و سعی می کنند “مشکلات اثبات کار” را در سریع ترین زمان ممکن حل کنند. بر اساس شاخص مصرف انرژی بیت کوین Digiconomist، ماینرهای بیت کوین بیش از 159 کشور از جمله ایرلند انرژی مصرف می کنند. با افزایش قیمت هر بیت کوین، ماینرهای بیشتری سعی می کنند مشکلات را حل کنند و حتی انرژی بیشتری مصرف می کنند.

تمام این مصرف انرژی صرفاً برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها، بسیاری را در فضای ارزهای دیجیتال برانگیخته است تا به دنبال روشی جایگزین برای اعتبارسنجی بلوک‌ها باشند و نامزد پیشرو روشی به نام «اثبات سهام» (PoS) است.

PoS هنوز یک الگوریتم است و هدف همان است که در اثبات کار وجود دارد، اما روند رسیدن به هدف کاملاً متفاوت است. با PoS، هیچ ماینری وجود ندارد، اما در عوض ما “تأیید کننده” داریم. PoS متکی به اعتماد و دانش است که همه افرادی که تراکنش ها را تأیید می کنند دارای پوسته در بازی هستند.

به این ترتیب، به جای استفاده از انرژی برای پاسخ دادن به پازل های PoW، یک اعتبارسنجی PoS به اعتبار بخشی از تراکنش ها محدود می شود که منعکس کننده سهام مالکیت او است. به عنوان مثال، اعتبارسنجی که 3% از اتر موجود را در اختیار دارد می تواند از نظر تئوری فقط 3% از بلوک ها را تایید کند.

در PoW، شانس شما برای حل مشکل اثبات کار بستگی به قدرت محاسباتی شما دارد. با PoS، بستگی به این دارد که چه مقدار ارز دیجیتال در معرض خطر است. هر چه سهام شما بیشتر باشد، شانس بیشتری برای حل بلوک دارید. اعتباردهنده برنده به جای برنده شدن سکه های کریپتو، کارمزد تراکنش دریافت می کند.

اعتبار سنجی ها با «قفل کردن» بخشی از توکن های صندوق خود وارد سهام خود می شوند. اگر آن‌ها سعی کنند کاری مخرب علیه شبکه انجام دهند، مانند ایجاد یک «بلاک نامعتبر»، سهام یا سپرده امنیتی آنها ضبط می‌شود. اگر آنها کار خود را انجام دهند و شبکه را نقض نکنند، اما حق اعتبارسنجی بلوک را به دست نیاورند، سهام یا سپرده خود را پس خواهند گرفت.

اگر تفاوت اساسی بین PoW و PoS را درک می کنید، این تنها چیزی است که باید بدانید. فقط کسانی که قصد دارند ماینر یا اعتبار سنجی باشند باید تمام نکات و نکات این دو روش اعتبار سنجی را درک کنند. اکثر مردم عادی که مایل به داشتن ارزهای دیجیتال هستند، آنها را به سادگی از طریق یک صرافی خریداری می کنند و در استخراج واقعی یا اعتبار سنجی تراکنش های بلوکی شرکت نمی کنند.

بیشتر در بخش کریپتو بر این باورند که برای بقای بلندمدت ارزهای دیجیتال، توکن‌های دیجیتال باید به مدل PoS تغییر کنند. در زمان نوشتن این پست، اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت‌کوین است و تیم توسعه آن‌ها در چند سال گذشته روی الگوریتم PoS خود به نام «کسپر» کار کرده‌اند. انتظار می‌رود که شاهد پیاده‌سازی Casper در سال 2018 باشیم و اتریوم را بالاتر از سایر ارزهای دیجیتال بزرگ قرار دهد.

همانطور که قبلا در این بخش دیده بودیم، رویدادهای مهمی مانند اجرای موفقیت آمیز Casper می تواند قیمت اتریوم را بسیار بالاتر ببرد. ما شما را در شماره های آینده Crypto TREND به روز خواهیم کرد.

گوش به زنگ باشید!


اخبار ارز دیجیتال، فارکس و بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 10 =

دکمه بازگشت به بالا